top of page

Keşfet

En dijital dünyada yeriniz hazır!

e-dünya nedir?

e-dünya olarak Türkiye’nin en iyi ilk 500 bilişim şirketinden biri olan ve Deloitte Türkiye tarafından üst üste 6. kez ülkemizin en hızlı büyüyen teknoloji şirketinden biri olarak seçilen Crs Soft’un dijital dönüşüm markası olarak 2015 yılında sektöre ‘merhaba’ dedik. Gelir İdaresi Başkanlığı onaylı e-dönüşüm hizmetleri veren özel entegratör firmalarından biriyiz.

 

e-fatura, e-arşiv fatura, e-defter, e-irsaliye, e-smm, e-mm, e-adisyon, e-döviz, e-mutabakat ve e-gider pusulası çözümlerimiz ile bu zamana kadar 50 farklı sektörde yer alan 250’den fazla iş ortağımızla beraber 50.000’den fazla firmayı yarınlara hazırladık ve geleceği birlikte yazdık. Müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiğimiz teknoloji odaklı çözümlerimiz, tüm yazılımlarla entegre, yasal mevzuatlara hızla adapte olan teknolojik altyapımız ve müşteri memnuniyeti odaklı anlayışımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Nedir?
yararlanma

e-dünya Çözümlerinden  Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Kullanacağınız Yöntemi Seçin

Teklif Alın

Başvuru Formunu Doldurun

e-dünya’lı Olun

Görüşme Talep Edin

sss

Sıkça Sorulan Sorular

 • e-dünya ne yapar?
  e-dünya, tek bir platform üzerinden e-fatura, e-arşiv fatura, e-defter, e-irsaliye, e-smm, e-mm, e-gider pusulası, e-döviz, e-adisyon ve e-mutabakat süreçlerinin düzenlenmesinde iş verimliliğini artıran, maliyet ve zaman yönetimini kolaylaştıran çözümler sunar.
 • Neden e-dünya çözümleri?
  Yüksek performans ve güçlü altyapı sistemi sunar. Deneyimli ve profesyonel bir ekiple dijital dönüşüm yolculuğunuza başlamış olursunuz. e-dünya çözümlerine 7-24 web ve mobil üzerinden kesintisiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kanun ve mevzuat değişikliklerine uyumludur. Kullanışlı, kolay ve tamamen kullanıcı deneyimi odaklı arayüz tasarımları vardır. Felaket kurtarma planları ile her duruma hazırlıklıdır. Gizlilik politikaları ile bilgi ve belgeleriniz güven altında olur. Uygun fiyatlandırma seçenekleri, anlık destek hizmeti ve gelişmiş arama ve raporlama sistemleri ile şirketinizi geleceğe güvenle taşıyabilirsiniz.
 • e-dünya çözümleri içerisinde hangi ürünler yer almaktadır?
  e-fatura e-arşiv fatura e-defter e-irsaliye e-smm e-mm e-adisyon e-mutabakat e-döviz e-gider pusulası
 • e-çözümleri kimler kullanabilir?
  Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uyan işletmeler e-çözümleri kullanmak zorundadır. Mükelleflerin yanı sıra dijital dönüşümün avantajlarından yararlanmak isteyen kişi ve kurumlar da isteğe bağlı olarak e-çözümleri kullanabilir.
 • e-fatura ile e-arşiv fatura arasındaki farklar nelerdir?
  e-fatura elektronik ortamda alıcıya iletilir; e-arşiv fatura ise hem elektronik hem de kağıt çıktı olarak kurum ve kişilere iletilebilir.
 • Hem basılı hem de elektronik fatura düzenlemek mümkün mü?
  e-fatura sistemine kayıtlı olan mükellefler, birbirlerine elektronik fatura düzenlemek zorundadırlar. Alıcı e-fatura sistemine kayıtlı değilse fatura kâğıt olarak düzenlenmelidir. Aynı mal veya hizmet satışı için hem kâğıt faturanın hem de elektronik faturanın bir arada düzenlenmesi mümkün değildir.
 • e-fatura’nın saklanması ve ibrazı ne şekilde olmalıdır?
  e-faturanın bütünlüğü ve kaynağının doğruluğu mali mühür ile sağlanmaktadır. Bu yüzden mali mührün elektronik belge biçimini muhafaza etmesi gerekmektedir. Mükellefler, düzenledikleri ve aldıkları e-faturaları, üzerindeki mali mührü de içerecek şekilde yasal süreler dâhilinde, kendi bünyelerinde muhafaza etmeli ve istendiğinde ibraz etmelilerdir.
 • e-fatura gönderirken ekine dosya ilave edilebilir mi?
  Evet, edilebilir.
 • e-faturalar yabancı para cinsi olarak kesilebilir mi?
  Evet, e-faturalar GİB’in verdiği bilgiler doğrultusunda TL karşılığı ve döviz kuru belirtilmek şartıyla yabancı para cinsinden de kesilebilir.
 • e-fatura uygulamasına dahil olmak için mali mühür alınması zorunlu mudur?
  Evet, e-fatura uygulamasına dâhil olmak için mali mühür almak zorunludur. e-dünya e-fatura uygulamasında mali mührünüz sadece Crs Soft tarafından GİB’e gönderilecek olan başvuru dosyanızı imzalamak için kullanılır. Faturalarınız ise Crs Soft’a ait mali mühür ile imzalanır.
 • e-fatura kullanıcısı olmadan e-arşiv fatura kullanıcısı olunabilir mi?
  Evet, olunabilir. Çünkü e-arşiv fatura kullanıcısı olabilmek için aranan e-fatura mükellefi olma şartı yapılan son düzenleme ile kalktı.
 • Kaç gün geriye dönük e-arşiv fatura kesilebilir?
  Vergi Usul Kanunu’na göre geriye dönük olarak en fazla 7 gün öncesine kadar e-fatura ve e-arşiv fatura kesebilirsiniz. 7 günün aşılması durumunda ise %10 oranında Özel Usulsüzlük Cezası uygulanmaktadır.
 • Hangi defterler e-defter olarak tutulabilir?
  Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebir, e-defter olarak tutulabilir.
 • e-defter beratı nedir?
  GİB tarafından belirlenen standartlara uygun olarak düzenlenen elektronik defterlere ilişkin temel bilgileri içeren, defterin sahibi mükellef firma ve Başkanlık Mali Mühürü ile onaylanmış elektronik dosyaya e-defter beratı denmektedir.
 • e-defter beratının son yükleme tarihi nedir?
  Gerçek kişiler, elektronik defterlerini ilgili olduğu ayı takip eden üçüncü ayın son gününe kadar kendilerine ait güvenli elektronik imza veya mali mühür ile imzalar. Tüzel kişiler ise elektronik defterlerini ilgili olduğu ayı takip eden üçüncü ayın son gününe kadar kendilerine ait mali mühür ile onaylar.
 • e-fatura kullanıcısı olmadan e-defter kullanıcısı olabilir misiniz?
  1 Sıra No’lu Elektronik Defter Genel Tebliği’nde yapılan değişiklik ile e-defter uygulamasının ön koşullarından olan e-fatura kullanıcısı olma zorunluluğu kaldırıldı. Bu e-fatura kayıtlı kullanıcısı olmadan e-defter uygulamasından yararlanılabileceğiniz anlamına gelmektedir.
 • Tüm irsaliyeler e-irsaliye kapsamında mıdır?
  Hayır. Sadece sevk irsaliyeleri e-irsaliye kapsamındadır.
 • e-irsaliye kime kesilir?
  e-irsaliye gönderebilmek için alıcının ve göndericinin e-irsaliye uygulaması kullanıcısı olması gerekmektedir.
 • İrsaliyenin elektronik ortamda oluşturulması sevkiyat için yeterli midir?
  Evet, yeterlidir. Malın fiili sevki sırasında araç içerisinde e-irsaliye’nin bir örnek kâğıt çıktısının bulundurulması veya elektronik olarak görüntülenmesinin sağlanması zorunludur. Kâğıt çıktı üzerinde herhangi bir imzaya ya da kaşe bilgisine ihtiyaç yoktur.
 • Kimlere e-smm düzenlenir?
  İstediğiniz kişi, kurum veya kuruluşa e-smm düzenleyebilir, düzenledikten sonra da maille bildirim yapabilirsiniz.
 • Makbuz kesilen kişi ya da kurumlar nasıl bilgilendirilir?
  Makbuz gönderimi tamamlandıktan sonra mail atılabilir ya da dilenirse kâğıt çıktısı alınarak kâğıt olarak da gönderim gerçekleştirilebilir.
 • Kimlere e-mm düzenlenir?
  Defter tutmayan çiftçilere e-mm düzenlenebilir, düzenlendikten sonra da maille bildirim yapılabilir.
 • e-adisyon uygulamasına geçmek için e-fatura kullanma zorunluluğu var mıdır?
  e-adisyon uygulamasına dahil olan mükelleflerin e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarına da dahil olması beklenmektedir.
 • e-gider pusulası uygulamasından yararlanmak için e-fatura kullanma zorunluluğu var mıdır?
  Evet, e-gider pusulası uygulamasından yararlanabilmeniz için e-fatura kullanıcısı olmak zorundasınız.
 • e-gider pusulası ne zaman düzenlenir?
  e-gider pusulası malın teslimi ya da hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami 7 gün içerisinde düzenlenmelidir.
 • e-gider pusulası düzenlememenin cezası var mıdır?
  e-gider pusulasına süresi içerisinde geçmeyen ya da geçemeyen mükellefler belirli cezai hükümlerle karşı karşıya kalırlar.
 • e-döviz Alım Satım Belgesi nasıl düzenlenir?
  e-döviz Alım Satım Belgesi düzenleyebilmek için öncelikle e-fatura kullanıcısı olmanız gerekiyor. e-fatura kullanıcısı olduktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-döviz sistemi üzerinden başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • e-döviz Alım Satım Belgesi düzenleyebilmek için e-fatura kullanıcısı olmak gerekir mi?
  Evet, e-döviz Alım Satım Belgesi düzenleyebilmek için e-fatura kullanıcısı olmak zorundasınız.
 • Geçmiş dönem mutabakatları sistem içerisinde görebilir misiniz?
  Evet, istediğiniz zaman ve yerde geçmiş dönem mutabakatlarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Yurt dışı ile mutabakat yapılabilir mi?
  Evet, fakat bilinmelidir ki yurt dışı ile İngilizce dilinde mutabakat yapabilirsiniz.

e-dünya ile fark yaratanlar

Birlikte başardık. İşte referanslarımız:

bottom of page