e-arşiv Kullanım Yöntemleri


1. Doğrudan Entegrasyon ile

e-arşiv mükellefi olan firmaların, kendi bilgi işlem altyapısı ve yazılımını kullanarak, e-arşiv ile ilgili işlemlerini gerçekleştirme yöntemidir. Bu işlemler gerçekleştirilirken firmanın kendisine ait mali mührü ve zaman damgası kullanılır.

GİB, özel entegratör statüsündeki firmaların sahip olduğu teknik alt yapı, sertifika ve bilgi deneyimini, doğrudan entegrasyon yöntemini kullanmak isteyen firmalara da zorunlu tuttuğu için tercih edilen bir yöntem değildir.

2. e-dünya Özel Entegrasyon Hizmeti İle

GİB’den e-arşiv özel entegratör izni alan e-dünya, zorunluluk kapsamında veya isteğe bağlı e-arşiv sistemine geçiş yapan mükelleflere, kendi bilgi işlem alt yapısı ve yazılımını hizmet olarak sunmaktadır.

e-arşiv Uygulamasını, e-dünya bilgi işlem sistemi üzerinde kullanmak isteyen mükellefler, GİB’e başvuru yapmalarına gerek olmadan, doğrudan e-dünya’ya başvurarak uygulamayı kullanmaya başlayabilirler.

e-arşiv hizmetini e-dünya vasıtasıyla alan mükellefler, fatura gönderme ve e-arşiv raporlarında e-dünya’nın mali mührünün ve zaman damgasının kullanılmasını talep edebilirler veya kendilerine ait mali mühürlerini ve zaman damgalarını kullanabilirler.

e-arşiv özel entegratörü e-dünya, e-arşiv uygulamasında son kullanıcıya mali mühürlü ve imzalı faturaları PDF formatında gönderebilmektedir. Faturaların PDF formatında gönderilmesi, son kullanıcı için dosyanın hızlıca açılmasını ve kolaylıkla okunmasını sağlamaktadır.

e-dünya e-arşiv özel entegrasyon hizmeti; güçlü, hızlı ve güvenilir çözüm, zaman tasarrufu, izlenebilir bakım ve anlık destek hizmetleriyle, temel ilkesi olan müşteri memnuniyetini artırmaktadır.