mths Sıkça Sorulan Sorular


Bakanlıktan aldığı faaliyet izni ile denetime tabi sermaye şirketlerine web sitelerinin yeni Ticaret Kanunu Uyumluluğu konusunda merkezi veritabanı hizmeti veren kuruluşlardır.
Denetime tabi sermaye şirketleri mths hizmeti almalıdır.
Bizimle irtibata geçerek gereken desteği alabilirsiniz.
Bakanlık tarafından mths hizmeti sağlama konusunda faaliyet belgesi olmayan kişilerce mths uygulaması yapılması kanunen yasaklanmıştır. Bu hizmet sadece bakanlık izni ile yapılabilir.
mths hizmetini verecek kuruluşlar alt yapı konusunda gereken testleri aşarak teknik yeterlilik almış olmalı, ve ilgili bakanlıktan faaliyet belgesi almış olmalıdır.
mths kapsamında ilk olarak web sitenizin ana sayfasında “bilgi toplumu hizmetleri” olarak bir link oluşturulmalıdır.
mths hizmetini kendi bunyelerinde tamamlamak isteyen kuruluşlar için yönetmeliğin aşağıdaki maddesi uygulanmaktadır. Bu madde kapsamında kullanıcak rehber linki alt kısımda ayrıca verilmiştir. Şirketler ve mths’ler, işleyiş ve güvenlik kriterlerine ilişkin olarak Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Kamu Sertifikasyon Merkezinin internet sitesinde http://www.kamusm.gov.tr yayımlanan İnternet Sitesi Yükümlülüğüne Tabi Şirketlerin veya mths’lerin Alacakları Teknik Raporda Yer Alması Gereken Teknik Kriterler Rehberindeki şartları sağlarlar.

mths Teknik kriterler rehberi:

http://www.kamusm.gov.tr/dosyalar/rehberler/REHB-001-003_Internet_Sitesi_Teknik_Kriterler_Rehberi.pdf

Şirketi yasal olarak temsil etme yetkisine sahip kişilerce e-imzalı olarak mths modulü üzerinden işlemler yapılmalıdır.
Şirketi yasal olarak temsil etme yetkisine sahip kişilerce e-imzalı olarak mths modulu üzerinden işlemler yapılmalıdır.
Dokümanlar yetkili kişiler tarafından e-imza kullanarak sisteme yüklenmelidir.
Dokümanlar şirketi yasal olarak temsil yetkisine sahip kişilerce sisteme yüklenmelidir.
Dokümanlar nevilerine göre farklı zaman aralıklarında sisteme yüklenmelidir.Bu konuda mths modulü üzerinde her belgenin yüklenme zamanı hakkında bilgilendirilme yapılacaktır.